Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva investeringsverksamhet inom Norden och därmed förenlig verksamhet, innefattande tillhandahållande av tjänster avseende företagsledning, affärsutveckling och företagsförvärv.
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 949 | 2 937 | 2 616 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -21 739 | -20 295 | -39 453 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 314 199 | 267 739 | 139 664 |
| Årets resultat (tkr) | 314 199 | 267 739 | 139 664 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 432 591 | 1 992 877 | 1 788 878 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 949 | 2 937 | 2 616 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -21 739 | -20 295 | -39 453 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 314 199 | 267 739 | 139 664 |
| Årets resultat (tkr) | 314 199 | 267 739 | 139 664 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 416 107 | 1 978 752 | 1 782 168 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 16 484 | 14 124 | 6 710 |
| Tillgångar (tkr) | 2 432 591 | 1 992 877 | 1 788 878 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 419 775 | 1 988 819 | 1 641 202 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 817 | 4 057 | 147 676 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 432 591 | 1 992 877 | 1 788 878 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -1115.4% | -691.0% | -1508.1% |
| Soliditet | 99.5% | 99.8% | 91.7% |
| Kassalikviditet | 128.6% | 348.1% | 4.5% |
Alder Ii AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 35 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva investeringsverksamhet inom Norden och därmed förenlig verksamhet, innefattande tillhandahållande av tjänster avseende företagsledning, affärsutveckling och företagsförvärv.